O červenom Slovensku

Autor: Peter Ondrejka | 4.12.2012 o 20:27 | (upravené 15.12.2012 o 18:58) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  468x

Volebná kartografia žije! A nie je to len produkcia omaľovánok pre dospelých, skôr zaujímavé ihrisko pre kreativitu, ako môžeme vidieť pravidelne po voľbách všelikde (NY Times, Guardian a pod.). Tak sa natíska otázka čo vlastne vieme o volebnej geografii Slovenska a ako nám môže kvalitná mapa výrazne pomôcť (a nekvalitná výrazne poškodiť).

Dáta za volieb sú presné, objektívne, lokalizované, verejne dostupné a dobrovoľne odovzdané dokonalý podklad pre vizualizáciu. Tá ale nie je hlavnou pracovnou náplňou Štatistického úradu SR, kde si vystačia každú sezónu s veľmi podobným modelom, ktorý potom slúži ako vzor pre médiá. Na nasledujúcom obrázku som túto mapku prepracoval na podklad okresov:

obr1.png

Mapka rozhodne nie je chybná, veľa toho ale neprezrádza, skôr zahládza a homogenizuje, aj keď určite nie úmyselne – vychádza to proste z jej charakteru. Nie je potom prekvapivé, že takýto obrázok nemá veľkú informačnú váhu (stačí porovnať so staršími verziami z rokov 2010 a 2006). Iste, kto sa chce ponoriť do detailov, môže prehľadať tabuľky, existujú aj intraktívne aplikácie. Nedá sa ale urobiť viac jednej ploche, ktorá je obsiahnuteľná jediným pohľadom?

Malo by sa dať a malo by sa chcieť, pretože mapa, hoc aj neinformatívna, má mocnú auru objektívnej správy môže sa podieľať na tvorbe identity a môže byť použitá ako politická zbraň. Na silnom obraze červeného Slovenska stála aj čudná bilboardová kampaň „Bude nám vládnuť arogantná Bratislava?“ z pred dvoch rokov. Neznámy autor tu s pomocou vyššie spomínanej mapy od štatistikov (z roku 2010) hromží na zdanlivú nespravodlivosť, keďže podľa jeho interpretácie prehrala (optická) väčšina.

Pozrime sa na nášu červenú mapku pohľadom cudzinca netušiaceho nič o miestnych pomeroch. Cudzinec by si chcel porovnať situáciu v dvoch oblastiach, povedzme v Bratislave 1 a v Humennom. Zahľadí sa na mapu:

obr2.png

Nemusíme sa dlho pozerať, dozvieme sa akurát dve veci. Za prvé, vyhrala tam rovnaká strana a za druhé, okres Humenné je o dosť rozsiahlejší ako Bratislava 1. Dve informácie a dva problémy. Informácia o rozlohe  regiónov nie je v kontexte volieb príliš relevantná, kilometre štvorcové nevolia, a tak by nás skôr  zaujímal voličský potenciál oblastí, tzn. počet registrovaných voličov. Dôležitá je aj voličská účasť, nakoniec nevoliči sú momentálne najpočetnejšia názorová skupina v SR a tak sa nepatrí ich vynechávať. Ďalší očividný zádrhel je, že hoci vieme kto zvíťazil, netušíme s akým rozdielom. Či mal víťaz 100% alebo to bolo len o vlások, výsledkom je rovnaká farebná škvrna.

Teraz si pomôžeme jednoduchými kruhmi. Obsah vonkajšieho sa rovná počtu ľudí, ktorí v danom okrese môžu voliť, počet tých ktorí tak aj urobili vyjadruje zas vnútorné koleso:

obr3.png

Populačne je to veľmi podobné, Humenné má voličov viac, ale prišlo ich menšie percento. Zostáva vyjadriť jednotivé preferencie, asi najschodnejšou cestou je koláčový graf:

obr4.png
Tu už vidíme o niečo viac. V Humennom boli s celkovým výsledkom asi spokojnejší, v Bratislave 1 tiež zvíťazil SMER, vládu by ale nezostavil. V oboch oblastiach by sa asi zhodli v názore na KDH a Obyčajných ľudí, naproti tomu SDKÚ, MOST-HÍD a SaS majú na východe o poznanie horšiu pozíciu. Dajú sa postrehnúť aj vyložene lokálne fenomény: v hlavnom meste je to Zmena zdola na výchde zas Náš Kraj a Mojsejovej SSS.

Po rozšírení na celú krajinu dostaneme výsledný obrázok, ktorému sa inak hovorí kartodiagram a dá sa nájsť v každom lepšom atlase. (prosím kliknite na mapu pre zväčšenie)

obr5.png

Verím, že ide o výstižnejší obrázok rozmiestnenia preferencií — rozloha tej ktorej farebnej plôšky predstavuje podporu príslušnej strany v okrese a zároveň aj celkový význam tejto podpory (napr. 100% z Medzilaboriec neprebije 50% zo Žiliny). Vidíme, že v Šali si na voľby našlo čas (alebo chuť) najmenšie percento ľudí. SaS, SNS, Most a SMK majú svoje silné oblasti podpory, mimo ktorých sa presadzovali ťažšie a naopak SMER, KDH či OĽaNO zaujali celkom rovnomerne.

Názory a komentáre sú vítané, porovnanie volebných rokov 2010 a 2012 snáď nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.


Už ste čítali?