O červenom Slovensku

Autor: Peter Ondrejka | 4.12.2012 o 20:27 | (upravené 15.12.2012 o 18:58) Karma článku: 5,60 | Prečítané:  526x

Volebná kartografia žije! A nie je to len produkcia omaľovánok pre dospelých, skôr zaujímavé ihrisko pre kreativitu, ako môžeme vidieť pravidelne po voľbách všelikde (NY Times, Guardian a pod.). Tak sa natíska otázka čo vlastne vieme o volebnej geografii Slovenska a ako nám môže kvalitná mapa výrazne pomôcť (a nekvalitná výrazne poškodiť).

Dáta za volieb sú presné, objektívne, lokalizované, verejne dostupné a dobrovoľne odovzdané dokonalý podklad pre vizualizáciu. Tá ale nie je hlavnou pracovnou náplňou Štatistického úradu SR, kde si vystačia každú sezónu s veľmi podobným modelom, ktorý potom slúži ako vzor pre médiá. Na nasledujúcom obrázku som túto mapku prepracoval na podklad okresov:

obr1.png

Mapka rozhodne nie je chybná, veľa toho ale neprezrádza, skôr zahládza a homogenizuje, aj keď určite nie úmyselne – vychádza to proste z jej charakteru. Nie je potom prekvapivé, že takýto obrázok nemá veľkú informačnú váhu (stačí porovnať so staršími verziami z rokov 2010 a 2006). Iste, kto sa chce ponoriť do detailov, môže prehľadať tabuľky, existujú aj intraktívne aplikácie. Nedá sa ale urobiť viac jednej ploche, ktorá je obsiahnuteľná jediným pohľadom?

Malo by sa dať a malo by sa chcieť, pretože mapa, hoc aj neinformatívna, má mocnú auru objektívnej správy môže sa podieľať na tvorbe identity a môže byť použitá ako politická zbraň. Na silnom obraze červeného Slovenska stála aj čudná bilboardová kampaň „Bude nám vládnuť arogantná Bratislava?“ z pred dvoch rokov. Neznámy autor tu s pomocou vyššie spomínanej mapy od štatistikov (z roku 2010) hromží na zdanlivú nespravodlivosť, keďže podľa jeho interpretácie prehrala (optická) väčšina.

Pozrime sa na nášu červenú mapku pohľadom cudzinca netušiaceho nič o miestnych pomeroch. Cudzinec by si chcel porovnať situáciu v dvoch oblastiach, povedzme v Bratislave 1 a v Humennom. Zahľadí sa na mapu:

obr2.png

Nemusíme sa dlho pozerať, dozvieme sa akurát dve veci. Za prvé, vyhrala tam rovnaká strana a za druhé, okres Humenné je o dosť rozsiahlejší ako Bratislava 1. Dve informácie a dva problémy. Informácia o rozlohe  regiónov nie je v kontexte volieb príliš relevantná, kilometre štvorcové nevolia, a tak by nás skôr  zaujímal voličský potenciál oblastí, tzn. počet registrovaných voličov. Dôležitá je aj voličská účasť, nakoniec nevoliči sú momentálne najpočetnejšia názorová skupina v SR a tak sa nepatrí ich vynechávať. Ďalší očividný zádrhel je, že hoci vieme kto zvíťazil, netušíme s akým rozdielom. Či mal víťaz 100% alebo to bolo len o vlások, výsledkom je rovnaká farebná škvrna.

Teraz si pomôžeme jednoduchými kruhmi. Obsah vonkajšieho sa rovná počtu ľudí, ktorí v danom okrese môžu voliť, počet tých ktorí tak aj urobili vyjadruje zas vnútorné koleso:

obr3.png

Populačne je to veľmi podobné, Humenné má voličov viac, ale prišlo ich menšie percento. Zostáva vyjadriť jednotivé preferencie, asi najschodnejšou cestou je koláčový graf:

obr4.png
Tu už vidíme o niečo viac. V Humennom boli s celkovým výsledkom asi spokojnejší, v Bratislave 1 tiež zvíťazil SMER, vládu by ale nezostavil. V oboch oblastiach by sa asi zhodli v názore na KDH a Obyčajných ľudí, naproti tomu SDKÚ, MOST-HÍD a SaS majú na východe o poznanie horšiu pozíciu. Dajú sa postrehnúť aj vyložene lokálne fenomény: v hlavnom meste je to Zmena zdola na výchde zas Náš Kraj a Mojsejovej SSS.

Po rozšírení na celú krajinu dostaneme výsledný obrázok, ktorému sa inak hovorí kartodiagram a dá sa nájsť v každom lepšom atlase. (prosím kliknite na mapu pre zväčšenie)

obr5.png

Verím, že ide o výstižnejší obrázok rozmiestnenia preferencií — rozloha tej ktorej farebnej plôšky predstavuje podporu príslušnej strany v okrese a zároveň aj celkový význam tejto podpory (napr. 100% z Medzilaboriec neprebije 50% zo Žiliny). Vidíme, že v Šali si na voľby našlo čas (alebo chuť) najmenšie percento ľudí. SaS, SNS, Most a SMK majú svoje silné oblasti podpory, mimo ktorých sa presadzovali ťažšie a naopak SMER, KDH či OĽaNO zaujali celkom rovnomerne.

Názory a komentáre sú vítané, porovnanie volebných rokov 2010 a 2012 snáď nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?